Sprężarki chłodnicze - o tych częściach składowych chłodnie zapewne mało kto słyszał. Tymczasem to sprężarki chłodnicze odpowiedzialne są za dystrybucję czynnika chłodniczego (którym może być np. amoniak) ze strony o niskim ciśnieniu na stronę wysokiego ciśnienia. Inaczej mówiąc, są to tzw. strony ssawna i tłoczna.
Warto dodać, że w chłodnie i lodówkach to nie sprężarka wytwarza chłód, jednak jest ona jakby sercem układu, które emituje podczas pracy spore ilości energii cieplnej. Ta praca potrzebna jest do dystrybucji amoniaku. Para odsysana jest z parownika i przetłaczana następnie do skraplacza, dzięki czemu powstaje różnica ciśnień na tłoczeniu i ssaniu.
Jeżeli chodzi o rodzaje stosowanych sprężarek, najpopularniejsze są sprężarki tłokowe charakteryzujące się różnym układem cylindrów. Chłodnie dość często wykorzystują tego rodzaju sprężarki. Ilość cylindrów może wynosić od jednej do kilkunastu sztuk. Oprócz sprężarek tłokowych wyróżniamy jeszcze sprężarki spiralne i śrubowe, natomiast wśród sprężarek tłokowych - sprężarki rotacyjne i odśrodkowe. Różnią się one między sobą zasadą działania, ale nie będziemy jej szczegółowo wyjaśniać.
Skupimy się natomiast na działaniu i budowie samych sprężarek tłokowych. Jeżeli chodzi o budowę, to składają się one z takich elementów, jak tłoki i sworznie tłokowe, zawory, łożyska ślizgowe, dławnice i m.in. korbowód.
Zasada działania opiera się natomiast na czynnościach ssania, sprężania i tłoczenia czynnika chłodniczego, który dzięki nim może w ogóle obiegać. Czynnik chłodniczy R717 (amoniak) jest zasysany i jego pary są przetłaczane (sprężane aż do momentu otwarcia zaworu tłocznego). Końcowe ciśnienie sprężania jest bardzo bliskie ciśnieniu skraplania. Dalej sprężone pary amoniaki (po otwarciu się zaworu tłocznego) przenoszone są do tzw. tłocznej komory sprężarki.
Oczywiście przebieg pracy sprężania może wyglądać różnie. Pod tym względem dzielimy sprężarki na jedno- i wielocylindrowe. Między innymi właśnie od ilości cylindrów będzie zależeć ich wydajność.